Strona głównaDOMEnergochłonny budynek? Pomyśl o jego ociepleniu

Energochłonny budynek? Pomyśl o jego ociepleniu

Termomodernizacja energochłonnego budynku daje realne korzyści dla właściciela, ponieważ pozwala poczynić duże oszczędności na rachunkach za energię grzewczą. Budynek energooszczędny to budynek samowystarczalny, który nie traci zbyt szybko ciepła, a jego ogrzanie nie pochłania zbyt wiele energii, ze względu na fakt korzystania ze źródeł odnawialnych. Ponadto, ocieplony budynek otrzymuje dodatkową ochronę przed negatywnymi skutkami zmiennych warunków atmosferycznych, takimi jak opady atmosferyczne czy wichury. Termomodernizację najlepiej zaplanować już na wczesnym etapie budowy, aby dostosować konstrukcję do wybranej technologii ocieplania. Co trzeba wiedzieć o termomodernizacji budynku?

Ocieplanie budynku – wszystkie za

Niewłaściwie ocieplone lub nieocieplone wcale ściany budynku może uciekać nawet do 30% ciepła. Wszelkie straty ciepła są rekompensowane w sposób naturalny przez większe zużycie energii grzewczej. Większe zużycie energii z kolei nie załatwia sprawy, ponieważ mimo rosnących rachunków za prąd, budynek nadal traci ciepła, co tworzy błędne koło. Etap ocieplania budynku, choć bardzo ważny, często pomija się świadomie ze względu na oszczędność czasu i pieniędzy. W praktyce, właściciel takiego budynku ponosi większe koszty za zużytą energię, potrzebną do ogrzania pomieszczeń. Docieplenie budynku z tego punktu widzenia wydaje się być najrozsądniejszym i najbardziej ekologicznym rozwiązaniem dla poprawy energooszczędności budynku.

Sprawdź szczelność okien i drzwi w budynku

W celu poprawy energooszczędności budynku, zaleca się również sprawdzenie stanu stolarki okiennej i drzwiowej pod kątem jej szczelności i klasy energooszczędności. Dostępne na rynku okna energooszczędne, dzięki swojej specjalnej budowie i zastosowanej technologii, zdecydowanie ograniczają ucieczkę ciepła, w niektórych przypadkach nawet do zera. Okna te są zwykle zbudowane z kilku warstw szyby, najczęściej z dwóch lub trzech, które stanowią pewną barierę dla uciekającego ciepłego powietrza. Czasem wystarczy nawet zmiana uszczelki, aby okna stały się bardziej uszczelnione. Jeśli na wysokości krawędzi okna czujesz przepływ chłodnego powietrza, to znak, że twoje okno ni ejest wystarczająco szczelne. Podobnie sytuacja wygląda z drzwiami wejściowymi, a najbardziej traumatyczna jest strefa między progiem a dolną krawędzią ramy. SPrawę może w tym wypadku załatwić wymiana starej uszczelki na uszczelkę automatycznie opadającą.

Profesjonalne docieplenie budynku

Termomodernizacja przynosi najlepsze rezultaty, gdy wszystkie prace prowadzone są przez profesjonalną ekipę montażową z zastosowaniem najwyższej jakości materiałów izolacyjnych. Nawet najdrobniejszy błąd w czasie wykonywania ocieplenia może drogo kosztować – nieszczelna warstwa izolacji oznacza straty ciepła i wyższą energochłonność budynku.

Zanim rozpoczniemy prace ociepleniowe, należy przygotować specjalistyczny projekt termomodernizacyjny pod konkretny budynek. Uwzględnia on wszystkie parametry budynku, zastosowane do jego budowy materiały budowlane, a także technologię budowy i charakterystykę terenu, na którym znajduje się budynek (najbardziej wymagające są tereny podmokłe). W przypadku starych budynków, projekt ten zawiera analizę i ocenę stanu technicznego obiektu, aby dostosować do niego technologię termomodernizacji i wybrać najodpowiedniejsze materiały izolacyjne.

Czy ocieplenie budynku to opłacalna inwestycja?

Dla właścicieli budynków bardzo ważne są kwestie energooszczędności, które przekładają się na niższe rachunki za energię grzewczą. Z tej perspektywy ocieplenie budynku jest niezwykle potrzebną inwestycją, a zastosowanie najwyższej jakości kompatybilnych materiałów izolacyjnych, gwarantuje obniżenie strat energii cieplnej do minimum. Nieocieplone lub niewłaściwie ocieplone ściany to najczęstsza droga ucieczki ciepłego powietrza z wnętrza budynku. W ten sposób budynek traci nawet 30% ciepła, co musi mieć odzwierciedlenie w rachunkach za energię. Inwestycja ocieplenia domu może zwrócić się już po upływie 10 lat, mimo że sam jej koszt jest sporym wydatkiem. Korzyści w tym przypadku przewyższają znacznie koszty inwestycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read