Strona głównaBUDOWABudowa domu krok po kroku

Budowa domu krok po kroku

Wstępne czynności

Przed rozpoczęciem budowy domu konieczne jest załatwienie szeregu dokumentów. Na pierwszym miejscu należy wymienić wypis z planu miejscowego, mapę przeznaczoną do celów projektowych, pozwolenia na podłączenie do instalacji wszelkiego rodzaju, projekt budowlany, zgłoszenie budowy i pozwolenie na jej rozpoczęcie, dziennik budowy oraz oświadczenie kierownika budowy.

Wybór działki

Decyzja o tym, w jakim miejscu postawimy nasz dom, nie może być pochopna. Wszystko zależy od planu zagospodarowania przestrzennego. Informacje na temat tego można uzyskać w urzędzie gminy lub urzędzie miasta. Jeśli teren nie został przeznaczony pod budowę domu jednorodzinnego, można wystąpić do wójta lub burmistrza o wydanie takiej decyzji. Powinna być w niej zawarta informacja na temat powierzchni działki oraz powierzchni domu.

Przygotowanie projektu przez architekta

Mając już wszelkie niezbędne dokumenty i uprawnienia, można przystąpić do wyboru projektu. Można zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań. Jednym z nich jest zlecenie projektu indywidualnego specjaliście, który posiada odpowiednie uprawnienia budowlane. Takie rozwiązanie daje nam możliwość dostosowania formy naszego domu do szczegółowych upodobań i marzeń, jednak niesie za sobą znaczne koszty. Dodatkowo, należy mieć świadomość, że konieczne będzie sporządzenie dwóch projektów – budowlanego i wykonawczego. Drugim rozwiązaniem jest wybór projektu katalogowego. Jest to opcja zdecydowanie tańsza, jednak nie mamy wtedy możliwości wprowadzania zmian w pierwotnym projekcie.

Wykonanie

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej firmy, która zajmie się budową. Można zdecydować się na usługi przedsiębiorstwa, które kompleksowo zajmuje się budową domów, jednak jest to opcja zdecydowanie droższa. Osoby, które lubią samodzielnie wszystkiego dopilnować oraz pragną zaoszczędzić, zdecydowanie powinny powierzyć każdy z elementów budowy innym specjalistom, a w międzyczasie nadzorować przebieg prac. Wszelkie zmiany w projekcie powinny być ponadto konsultowane z architektem.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read