Zakup mieszkania, co warto wiedzieć?

Zakup mieszkania to marzenie wielu osób. Nie jest to jednak takie proste zadanie, jak mogłoby się wydawać. Co trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do aktu notarialnego?

Jak ustalić stan prawny mieszkania?

Najważniejszym elementem zakupu nieruchomości jest umiejętność sprawdzenia stanu prawnego mieszkania, które inwestor zamierza nabyć. Podstawą wiedzy o nieruchomościach są księgi wieczyste i właśnie od tego źródła należy rozpocząć sprawdzanie stanu prawnego mieszkania.

Z księgi wieczystej kupujący dowie się kto jest właścicielem mieszkania, pozna jego dokładny metraż oraz pomieszczenia przynależne. Jest to wyjątkowo ważne, gdy w skład nieruchomości wchodzi komórka lokatorska bądź miejsca parkingowe.

Kolejną informacją, którą można uzyskać z ksiąg wieczystych są obciążenie, które są na nieruchomości. W dziale III znajdziemy informacje o roszczeniach oraz ograniczeniach, które ciążą na mieszkaniu. Co to znaczy? Informacje o toczącym się postępowaniu komorniczym, podpisaniu umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości, czy ograniczeniach dotyczących sprzedaży ujawniane są właśnie w dziale III kw.

Działa IV ksiąg wieczystych dotyczy hipoteki, która jest na mieszkaniu. To właśnie z tego działu dowiemy się, czy mieszkanie obciążone jest kredytem.

Jak się dowiedzieć czy mieszkanie jest zadłużone?

Kupując mieszkanie inwestor musi dowiedzieć się czy mieszkanie, którym jest zainteresowany nie jest zadłużone. Kredyt hipoteczny, który jest ujawniony w księgach wieczystych to nie wszystkie obciążenia, jakie mogą być na nieruchomości.

Kolejnym elementem, który musi być sprawdzony jest czynsz, który płacony jest dla spółdzielni bądź wspólnoty mieszkaniowej. Warto pamiętać również o sprawdzeniu płatności w gazowni oraz elektrowni. W urzędzie miasta kupujący uzyska informacje o zapłaconym podatku od nieruchomości.

Drobiazgowe sprawdzenie mieszkania przed zakupem jest jedynym sposobem, by uchronić się przed poważnymi konsekwencjami, jakie grożą inwestorowi w momencie zakupu nieruchomości na której są obciążenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here