Kupując działkę budowlaną lub rolną z możliwością budowy, zapominamy o takim aspekcie jak sprawdzenie, czy nasz dom o wymarzonym kształcie i wielkości będzie mógł stanąć na zakupionej przez nas działce. Jak się okazuje, nie każdy grunt z możliwością budowy będzie wystarczający, by odpowiedni dom mógł tam być. Zanim kupimy działkę, warto przejrzeć w urzędzie gminy lub miasta miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (MPZP) albo uzyskać warunki zabudowy i zagospodarowania terenu (WZ), jeżeli nie ma MPZP. Dokumenty te może uzyskać każdy, nie tylko właściciel gruntu.
Dokumenty potrzebne do wniosku o pozwolenie na budowę
Mając plany MPZP lub WZ możemy kupić wybraną działkę. Zanim zaczniemy myśleć o pozwoleniu na budowę domu, musimy postarać się w następującej kolejności o:
– dokument własności działki
– mapę projektową wykonaną przez geodetę
– wypisu z rejestru gruntów dla swojej działki i sąsiednich
– projekt architektoniczno budowlany domu w 4 egzemplarzach
– opinię ZUDP (Zespół Uzgodnień Dokumentacji Projektowej)
– warunki techniczne dostawy mediów.
Z powyższymi dokumentami możemy ubiegać się o pozwolenie na budowę domu.
Dane do wniosku i czas oczekiwania na decyzję
We wniosku musi być podany inwestor, rodzaj inwestycji, adres miejsca budowy oraz oznaczenie nieruchomości. Tak przygotowany wniosek wraz z powyższymi papierami zanosimy do starosty. Ma on 65 dni na wydanie pozwolenia na budowę domu lub odrzucenie wniosku. Jeżeli nie otrzymamy w tym terminie żadnej decyzji, wówczas starosta będzie zmuszony do zapłacenia 500 zł grzywny za każdy dzień zwłoki. Kara ta trafi do budżetu Państwa.
Ważność pozwolenia
Budowę musimy rozpocząć w ciągu 3 lat od momentu uzyskania pozytywnej decyzji. Jeśli tego nie zrobimy, utracimy prawo budowy. Ważne jest też powiadomienie powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o terminie rozpoczętej budowy. Brak powiadomienia w ciągu ustawowych trzech lat wiąże się podobnym skutkiem co powyżej. Budowa stanie się nielegalna. Dlatego tak bardzo ważne jest pilnowania tych dwóch rzeczy po otrzymaniu pozwolenia na budowę domu.