Meble laboratoryjne – jak upewnić się, że spełniają odpowiednie standardy?

Sprawne i funkcjonalne laboratorium musi opierać się na wyposażeniu, które jest w stanie nadążyć za niezwykle wysokimi wymaganiami technicznymi, jakie wiążą się z tą pracą. W mikroskali każdy wynik musi być maksymalnie precyzyjny, gdyż nawet drobne rozbieżności mogą ogromny wpływ na końcowe rezultaty badań. Każda osoba, której zawód opiera się przynajmniej częściowo na pracy w laboratorium, z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wielkie konsekwencje wiążą się z każdym zaniedbaniem. Wniosek nasuwa się sam – meble laboratoryjne muszą być przystosowane do warunków, jakie w takim miejscu panują, dlatego koniecznością jest zainwestowanie w sprzęt, który cechuje się odpowiednim poziomem wyspecjalizowania.

Czym powinny wyróżniać się meble laboratoryjne?

Jak można się domyślić, meble laboratoryjne to stosunkowo szeroka, zbiorowa kategoria, dlatego nie da się wyznaczyć uniwersalnego zakresu cech, na które powinno się zwrócić uwagę. Każdy element wyposażenia laboratorium należy poniekąd rozpatrywać indywidualnie, gdyż pełnione przez nie funkcje są bardzo odmienne.

Dobrym przykładem może być tu stół laboratoryjny, z którym z pewnością każdy miał styczność, choćby na lekcji chemii. Jest to podstawa – zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Stół taki ma za zadanie zapewnić odpowiednie podłoże dla eksperymentów i badań. Nawet jeśli dane reakcje zachodzą wyłącznie w obrębie naczyń laboratoryjnych, to wypadki nie są do przewidzenia – dana substancja może wyciec, wylać się czy skroplić, wymykając się spod kontroli osoby, która akurat operuje w laboratorium. Stół taki powinien nie wchodzić w żadne reakcje chemiczne, a także cechować się odpowiednią wytrzymałością mechaniczną, aby jego struktura nie uległa uszkodzeniu.

Meble laboratoryjne mają szczególne znaczenie w szkołach. Pracownie chemiczne zazwyczaj wyposażone są w tego typu pomieszczenie, lecz jak wiadomo, dzieci i nastolatkowe bywają wyjątkowo trudni do upilnowania. Aby nie ryzykować niebezpiecznych wypadków, konkretne substancje muszą być prawidłowo zabezpieczone, tak, aby młodzież nie miała do nich dostępu nawet wtedy, gdy nie są pod okiem nauczyciela. Zazwyczaj stosuje się tu ciężkie, opancerzone szafy i gabloty, szczególnie w celu przechowywania związków wyjątkowo groźnych i reaktywnych, które w niepowołanych rękach mogłyby doprowadzić do naprawdę poważnych naruszeń bezpieczeństwa oraz higieny.

Oczywiście, na takie meble nałożone są konkretne standardy, dlatego producenci zawsze podkreślają, czego można oczekiwać od danego elementu wyposażenia. Aby wiedzieć co się kupuje zawsze trzeba zapoznać się ze specyfikacją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here