Strona głównaPORADYJak dbać o balię ogrodową, żeby posłużyła wiele lat?

Jak dbać o balię ogrodową, żeby posłużyła wiele lat?

Balie drewniane w ostatnich latach stały się niezwykle popularnym wyposażeniem przydomowych ogrodów. Popularnie określane „ruskimi baniami” lub „saunami japońskimi” duże drewniane zbiorniki z możliwością podgrzewania lub schładzania wody, umożliwiają zażywanie relaksujących i prozdrowotnych kąpieli w zaciszu własnego ogrodu. Aby jednak taka konstrukcja służyła swoim właścicielom przez wiele sezonów, konieczne jest jej użytkowanie zgodnie z pewnymi zasadami. Jak zatem prawidłowo eksploatować balię, by cieszyć się nią przez długie lata?

Jak prawidłowo korzystać z balii ogrodowej?

Aby naturalne balie ogrodowe przez lata pozostawały w dobrym stanie technicznym, nie trzeba skomplikowanych zabiegów. Wystarczy stosować się do kilku reguł jej prawidłowego użytkowania. Poniżej znajdują się najważniejsze zasady, których przestrzeganie pozwoli utrzymać balię w dobrym stanie przez lata.

  1. W trakcie nagrzewania wody balia powinna być przykryta specjalną pokrywą.
  2. Balia, jak każdy produkt wykonany z drewna, „pracuje” pod wpływem zmiany temperatury, obciążenia wodą czy ruchów osób zażywających kąpieli.
  3. Nowo zakupiony zbiornik, w zależności od gatunku drewna, może przez ok. 2-5 dni pochłaniać wodę. Proces ten nazywany jest obrzękaniem. W tym czasie nie zaleca się zażywania kąpieli.
  4. Jeśli nie zamierzasz korzystać z balii przez dłuższy czas, opróżnij całkowicie zbiornik, pamiętając, by woda nie pozostawała także w przewodach, wężach oraz złączach.
  5. Naturalna balia ogrodowa, wykonana z całości z drewna wymaga konserwacji oraz większej troski niż zbiornik z laminatem z włókna szklanego.

Właściwe użytkowanie i opieka nad balią w sezonie zimowym

Szczególnej dbałości naturalne balie ogrodowe wymagają w sezonie jesienno-zimowym, kiedy temperatury spadają poniżej zera stopni Celsjusza. W tym okresie trzeba upewnić się, że znajdująca się w balii woda nie ulegnie zamarznięciu. Pamiętaj, że pod wpływem niskich temperatur zwiększa ona swoją obojętność, co może prowadzić do poważnych usterek balii, np. uszkodzenia drewnianych paneli, wkładu z włókna szklanego, ale także awarii pieca czy systemów hydromasażu.

Jak bezpiecznie przechowywać naturalne balie ogrodowe?

Jeśli nie zamierzasz korzystać z balii zimą, dokładnie opróżnij ją przed nadejściem pierwszych mrozów. Dotyczy to zarówno zbiorników wykonanych z drewna, jak i tych, które jak np. fińska balia ogrodowa Steady 170, wyposażone są w specjalny wkład. Zewnętrzny zawór wody warto dodatkowo zaizolować tkaniną, a filtry, pompy oraz pozostałe urządzenia zdemontować i przechowywać w suchym, zamkniętym pomieszczeniu.

Dbaj o swoją balię i ciesz się nią przez lata!

Przestrzeganie tych paru prostych zasad wystarczy, aby naturalne balie ogrodowe zachowywały swoje właściwości i pozwalały na bezpieczne, relaksujące kąpiele przez długie lata. Jeśli do tej pory nie korzystałeś z naszych porad, zacznij stosować je od zaraz, a korzystanie z balii stanie się bezproblemowe i będzie jeszcze większą przyjemnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read